שפת סימנים היא שפה בה משתמשים בסימנים מוסכמים, מחוות (ג'סטות), איות אצבעות, הבעות פנים, הטיות גוף ועוד, על מנת לתקשר. אנשים חרשים עם לקות ראיה בדרגות שונות נוצר קושי לתפוס בראיה את הסימנים, מתוך כך התפתחו התאמות שונות של שפת סימנים:

א. שפת סימנים ויזואלית ממרחק – שפת סימנים שבה האדם החרש-עיוור עומד במרחק שבו הוא יכול לתפוס את כל דמותו של האדם המסמן. בשיטה זו משתמשים בעיקר אנשים חרשים עם שדה ראיה מצומצם.

ב. טרקינג/מעקב – שפת סימנים במגע שבה נעשה שימוש גם בראיה. האדם החרש-עיוור מניח את ידיו על ידי האדם המסמן וכך הוא יכול לשלוט על טווח התנועה של הסימון, אם הוא מוגבל בשדה הראיה ואף לחוש את הסימנים על פי תנועת הידיים. בשיטה זו משתמשים בעיקר אנשים חרשים עם לקות ראיה, שרמת הראיה שלהם מאפשרת להם לעקוב אחר הסימנים במידה זו או אחרת.

ג. שפת סימנים במגע – כאשר מתקשרים בשפת סימנים במגע האדם החרש-עיוור מניח את ידיו על ידי האדם המסמן (האדם המסמן הוא האדם ה"מדבר" בשפת הסימנים) וכך הוא קולט את הסימנים. כל אדם הבקיא בשפת הסימנים, יכול לדבר בשפת סימנים במגע, לאחר תיאום והדרכה קלה. בשיטה זו משתמשים בעיקר אנשים חרשים עם שדי ראיה מצומצם ועם ראיה מטושטשת.

דרכי תקשורת נוספות

קריאת שפתיים

קריאת שפתיים ודיבור היא שיטת תקשורת בה מבינים את הנאמר ע"י...

תדומה

קריאה במגע של השינויים במיתרי הקול כאשר אדם מדבר. האדם...

כתב ברייל

הברייל הוא שיטת תקשורת כתובה המשמשת להעברת מידע וכאמצעי...

כתיבת אותיות

בשיטה זו מציירים את האותיות על כף ידו של האדם...

שיטת לורם

בשיטת תקשורת זו כל אות מיוצגת ע"י אחד מפרקי האצבעות...

איות אצבעות

שיטה בה האדם החרש-עיוור מניח את כף ידו על כף היד...